Naszą pasją jest wspieranie innych w budowaniu skutecznej, empatycznej i autentycznej współpracy, szczególnie w organizacjach, które już próbują innych niż tradycyjne form zarządzania. Chcemy wam opowiedzieć krótko o tym, jak to robimy.
Zazwyczaj organizacje zgłaszają się do nas z jedną z dwóch potrzeb:
zmiana kultury organizacyjnej na bardziej opartą na empatycznej komunikacji i współdecydowaniu,
wsparcie w zmierzeniu się z wyzwaniami.
Jeżeli jesteśmy zapraszani do wsparcia w budowaniu nowej kultury organizacyjnej, to zaproszenie przychodzi od kogoś, zazwyczaj pełniącego rolę lidera, kto już poznał nasze podejście w ramach otwartych warsztatów, które oferujemy, i był na tyle zainspirowany, że postanowił, aby stało się ono częścią kultury ich organizacji.
Wówczas najczęściej oferujemy cykl warsztatów, na których szkolimy wszystkie osoby lub osoby pełniące role liderskie, które będą mogły być ambasadorami tej zmiany.
Nasze warsztaty są miejscem do refleksji o swoim doświadczeniach, zdobywania nowej wiedzy, praktykowania nowych umiejętności. Pracując na sytuacjach z życia uczestników, wdrażamy od razu nową wiedzę i umiejętności. Zapraszamy też do ruchu, rysowania i innych form kreatywnego wyrażania się, aby integrować je całym ciałem.
Najczęściej głównym tematem warsztatów jest komunikacja, czyli jak mówić i słuchać, żeby budować wzajemne zrozumienie i gotowość wzięcia odpowiedzialności i podjęcia działań. Zaczynamy od rozumienia siebie samych, na czym nam zależy, co jest dla nas ważne, a następnie przechodzimy do wyrażania siebie i słuchania drugiej strony.
Dość często zajmujemy się tematem podejmowania decyzji, czyli jak efektywnie i skutecznie uwzględniać potrzeby wszystkich osób, na które decyzje mają wpływ. Z tym tematem nierozerwalnie wiąże się temat przygotowywania i facylitowania spotkań, w czasie których przekazywane są informacje, wypracowywane są ustalenia, podejmowane są decyzje i zobowiązania.
Zajmujemy się również tematem odpowiedzialności, za co jesteśmy, a za co nie jesteśmy odpowiedzialni. A co w sytuacji, gdy ktoś nas o coś obwinia, albo my kogoś obwiniamy? Przede wszystkim skupiamy się na tym, jak budować kulturę, w której łatwiej jest brać odpowiedzialność za swoje działania lub ich brak.
Jeżeli jesteśmy zapraszani do wsparcia w wyzwaniach, ponieważ własnymi zasobami organizacja nie jest w stanie konstruktywnie sobie z nimi poradzić, to kroki, które oferujemy, są inne. Najpierw zbieramy szczegółowe informacje o wyzwaniach i ich źródłach, a następnie proponujemy rozwiązania szyte na miarę. Zazwyczaj obejmują one:
dawkę wiedzy, która poszerza perspektywę i otwiera nowe możliwości,
wspólne wypracowanie rozwiązań, w czasie którego czerpiemy z mądrości i doświadczenia wszystkich członków organizacji w możliwie największym zakresie, a naszą rolą jest przede wszystkim zapraszanie do refleksji przez zadawanie pytań i do kreatywności przy zbieraniu odpowiedzi,
porządkowanie pomysłów, tak aby stworzyć spójne nowe uzgodnienia, spisane w zwięzłej i łatwej do zapamiętania formie,
facylitowanie procesu decyzyjnego, aby nowe uzgodnienia mogły zostać przyjęte i wdrożone.
Wyzwania, z którymi przychodzą do nas organizacje są bardzo różne. Oto kilka przykładów:
liczne napięcia w zespołach lub pomiędzy nimi
niemożność podjęcia ważnych decyzji
podejmowanie decyzji trwa bardzo długo
na spotkaniach panuje chaos i są mało produktywne
wiele osób nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań
brak jasności kto za co jest odpowiedzialny
Niezależnie od rodzaju zaproszenia kluczowe jest dla nas, aby organizacja była gotowa na funkcjonowanie w oparciu o wartości, które są fundamentem naszego podejścia. W przeciwnym razie to, co oferujemy, może napotkać na duży opór i uniemożliwić efektywną współpracę. Oto najważniejsze z nich:
postawa szczerości, uczciwości i życzliwości wobec siebie i innych osób,
rozumienie i wyrażanie tego, na czym nam zależy,
słuchanie drugiej osoby z ciekawością,
odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i działania,
dobrowolne uczestnictwo,
lekkość i humor, szczególnie w procesie nauki i mierzenia się z wyzwaniami,
troska o wspólny cel i jego efektywną realizację.
Na zakończenie procesu spotykamy się, aby zebrać refleksje z całej wspólnej podróży – co działało, a co nie, co można usprawnić. Świętujemy sukcesy oraz opłakujemy potknięcia i porażki. Po kilku miesiącach często kontaktujemy się ponownie, aby dowiedzieć się, w jakim zakresie wdrożone ustalenia działają i czy warto coś jeszcze dopracować.
Wspieramy organizacje w ich drodze ku skutecznej, empatycznej i autentycznej współpracy. Jeśli czujesz, że Twoja organizacja potrzebuje takiego wsparcia – zapraszamy do kontaktu!
Wypełnij formularz, odezwiemy się do Ciebie!
Thank you for getting in touch!
One of our colleagues will get back to you shortly.
Have a great day!