Decyzje grupowe to codzienność wielu zespołów i organizacji, ale czy zawsze przebiegają one w sposób, który wspiera współpracę, efektywność i wzajemne zrozumienie? Umiejętność facylitowania takich procesów zmienia jakość pracy grupowej na wielu poziomach.
Ucząc się facylitacji procesów decyzyjnych, zyskujesz nie tylko narzędzia, które pomagają efektywnie zarządzać grupą. Wnosisz też nową jakość do swojej organizacji – jakość opartą na współpracy, świadomości i trosce o ludzi.
Czasem mamy pokusę znaleźć podejście czy model, który pozwoli nam w każdej sytuacji i kontekście podjąć grupową decyzję.
Przez jakiś czas szukałyśmy złotego graala podejmowania decyzji grupowych - metody, która będzie jasna i prosta i zawsze zadziała.
Teraz jesteśmy zdania, że potrzebujemy bardzo różnych metod, technik, podejść, sposobów, żeby wybrać ten najbardziej wspierający w danym momencie. Młotek nie odpowie na wszystkie wyzwania, ale możemy budować skrzynkę z narzędziami, których użyjemy w zależności od kontekstu, sytuacji i problemu.
Podobnie jak ubrania mają pewne pożądane właściwości w każdym kontekście (wygodne, estetyczne, dopasowane rozmiarem), jednocześnie różne sytuacje wymagają innego rodzaju ubrania (sportowego, eleganckiego, codziennego, domowego, do spania), tak i podejmowanie decyzji grupowych ma u podłoża pewne uniwersalne zasady i procesy, które potrzeba dopasować do grupy i i rodzaju decyzji.